V ošetřovatelské péči o uživatele se snažíme o maximální naplňování standardů kvality sociálních služeb.
Zdravotní péče je zajištěna nepřetržitě ,vždy minimálně jednou zdravotní sestrou a sociální pracovnicí v přímé péči (1-3). Praktický lékař navštěvuje zařízení dvakrát týdně (pondělí a čtvrtek). Odborní lékaři (neurolog,psychiatr) docházejí dle potřeby.Ostaní odborné vyšetření (ORL,oční,chirurgické…) je zajišťováno dle potřeb klientů v příslušných ambulancích . Veškeré akutní zdravotní problémy ohrožující uživatele na životě řeší rychlá lékařská zdravotní pomoc.
Individuální přístup je jedním ze základních kamenů standardů kvalit sociálních služeb. S uživateli je po nástupu do zařízení sestavován individuální plán péče, který přesněji formuluje jejich přání, potřeby,cíle a postupy v rámci sociální péče. Na sestavování plánu se aktivně podílí klíčový pracovník uživatele. Formulují se krátkodobý a dlouhodobý plán cílů k naplňování individuálního plánu uživatele. Je samozřejmostí, že na všech krocích se uživatel v rámci svých možností aktivně podílí. Naplňování individuálního plánu se průběžně sleduje a za stanovené období také vyhodnocuje.
V zařízení mají velký význam aktivizační programy i kulturně společenská činnost, vše rozvíjíme ve spolupráci s uživateli.
Reminiscenční technika
Metoda, která využívá vzpomínek na události či zážitky z minulosti, které jsou pro člověka hodnotné a jejich vybavování prostřednictvím různých podnětů. Je vhodná pro zdravé seniory, kde má preventivní a aktivizační význam, ale zejména je důležitá pro klienty s demencí, kteří trpí poruchami krátkodobé paměti, ale často si velmi dobře vybavují události dávno minulé. Je vhodná pro klienty s lehkou či středně těžkou demencí, tedy pro ty, pro něž mnoho jiných terapeutických alternativ nemáme. Reminiscenční technikou můžeme pracovat s klientem individuálně nebo skupinově. Jejím cílem je nejen zlepšení stavu klienta, ale také a zejména posílení jeho lidské důstojnosti a zlepšení komunikace. Reminiscenční aktivity probíhají při každodenním individuálním kontaktu pracovníků s klientem ,nebo při každé jiné příležitosti. Využíváme vhodné pomůcky, které zohledňují věk, minulost, zkušenost, způsob života seniorů , jsou přizpůsobené schopnostem jedince a využívají co největší počet smyslů (např. staré filmy, tanec, společenské hry, knihy, fotografie, staré předměty, staré receptury, plakáty, výlety na stará místa a pod.).
Práce s reminiscenční technikou je založena na tom ,že lidský mozek je stále aktivní a nejlépe reaguje na známé podněty, které má uloženy v dlouhodobé paměti. Klient si s sebou k nám do zařízení přináší drobné předměty, fotografie, obrázky, apd, které byly kdysi součástí jeho života. Rodiny mají často pocit, že brát s sebou klientovi všechny drobnosti z jeho života je zbytečné a odůvodňují to tím, že jejich blízký již tyto věci nevnímá a nepotřebuje je. Mýlí se. Ve skutečnosti každý vnímáme do té doby, dokud dýcháme.